Mål Libyen -men bara lagom mycket…

Skrivet av Kjell | Skrivet i Blogg, Internationellt, media, Organisationer, Politik | Skrivet 30-03-2011

Etiketter : , , , ,

Så är det svenska parlamentariska läget i trygg balans. Partierna har prioriterat att vara ense och skickar förvisso JAS-plan , Herculus plan och ett spaningsplan samt personal.
Vi hjälper till så där lagom mycket i landet lagom.  Vi tar inte steget fullt ut som man gjorde i våra grannländer Norge och Danmark.  Moderaterna och Folkpartiet hade velat hjälpa mer men Socialdemokraterna  och Vänsterpartiet bromsade så vitt jag förstått
Det är bra att vi nu äntligen visar någon form av handlingskraft när människor lider.
Klart att det är otäckt för den personal som reser dit. Risker finns alltid i krig.  Det finns inga garantier för att det inte händer något.
Nu skall Sverige ägna sig åt spaning och låter andra aktörer ta de mer direkta stötarna.  Det känns tryggt och säkert. Men varför har man en konstig känsla av feghet i maggropen!
Tyrannen i Libyen har de facto skjutit mot sitt eget folk.
Varför kan vi inte hjälpa mer? Det finns personal som är villiga till detta och den allmänna opinionen i Sverige säger att vi skall hjälpa människor på ett mer konkret sätt.
S-ledaren säger att vi inte skall riskera att bomba drogade barnsoldater. Det är vackert tänkt. Men krig är ingen vacker syn och de hjälplösa civila som råkar stå iväg för Kadaffi-trogna soldater har inte mycket att sätta emot.
Urban Ahlin – S-talesmannen i militära frågor tycker att om det hettar till och man ser från luften att Kadaffis soldater anfaller civila så skall JAS-piloten uttnyttja kraften i vårt överlägsna plan och flyga därifrån.  Hmmm, nu är den där maggropskänslan ännu starkare.
Han säger vidare att piloterna inte kan garantera att ingen missil träffar civila. Det är nu stor precision i såväl robot som plan och målstyrningsfunktion så chansen är liten men det finns givetvis. Ingen kan garantera helt ut.
Uppdraget blir spaning men ingen attack  och frågan är hur verksamt detta blir. Men då detta är lite av ett historisk beslut i svensk utrikespolitik så är väl detta bättre än inget beslut .
Vårt politiska systen mår bra av enighet även om det känns lite tafatt, men frågan är hur de civila mår som beskjuts av Kadaffis styrkor. Det svaret vet vi redan. 


http://www.aftonbladet.se/nyheter/article12804540.ab

Kommentarer:

Det finns (2) kommentarer för Mål Libyen -men bara lagom mycket…

Skriv en kommentar